Stockholms Kyokushin Karate
Historiska Bilder
1975 1977 1979 1981 1983 1992 1997 2000 2002 2005 2007 2009 2011 2013
1976 1978 1980 1982 1987 1993 1999 2001 2004 2006 2008 2010 2012 2014


Grupp i dojon på Åsögatan 1972
Grupp i dojon 1972

Träning i dojon på Åsögatan 1974
med Shihan Fitkin och Sempai Grimstål.
Grupp 1974 Grupp 1974
   

SM i Lag 1974
SM i lag 1974 SM i lag 1974
t.v Shihan Håkan Nygren
SM i lag 1974
t.h. Mats Ritzen

Håkan Nygren, Ray, Mats Ritzen, Kalle, Tino Hammarhult, Roger Olofsson.

   

Grupp i dojon 1974
I dojon 1975

Träning i dojon 1975
I dojon 1975  I dojon 1975
En ung Luisa Bicho längst fram i mitten. Armhävningar för Shihan Fitkin


Open British Championship 1967
VM 1975
EM 1976
Open British Championship 1967 VM 1975 EM 1976
t.h. Shihan Fitkin 1:a
Brittiska laget som vann VM 1975
i Long Beach U.S.A. t.h. Brian Fitkin
Brian Fitkin 1:a Individuellt & i Lag

Klubbtävling 1975
Klubbtävling 1975 Klubbtävling 1975 Klubbtävling1975 Klubbtävling 1975
t.v. Ronald Bengtsson
Bernt Andersson vs
Anders Norström
Siggi Macintosh
Vinnare Anders Norström

SM Individuellt 1975
Gruppfoto Håkan och Tino SM 1975
Tino Hammarhult, Shihan Fitkin, Bosse, Håkan Nygren, Roger Olofsson och Ronald Bengtsson
Håkan Nygren 1:a TV
Tino Hammarhult 2:a TV
I mitten: Håkan Nygren
Håkan, Brian och Tino Individuella 1975  
Håkan, Shihan, Tino
Roger Olofsson 3:a LV

Tävling 1976 mellan Stockholm och Storbritaniens Kyokushin klubbar
Vinnare blev Stockholms Karate Kai!
Stockholms Karate Cup Mats vs Stephen Alwyn vs Osten
Håkan Nygren, Tino Hammarhult,
Conny Söderberg, Mats Ritzén och
Tomas Berglund (X-et)
Mats Ritzén vs Stephen Jones
Alwyn Heath vs Tomas Berglund

Stockholms Karate Cup 1977
SM i Lag 1977 1:a plats
Medaljörer Lagfoto Stephen Jones
fr.v. Michael Söderqvist 2:a (Östersund),
Mårten Åström 1:a,
Hans Lundgren och Bernt Andersson 3:a
Conny Söderberg, Håkan Nygren,
Roger Olofsson, Bernt Andersson, Siggi Macintosh, Shihan Fitkin (coach), Stephen Jones och Richard Kane
t.v. Stephen Jones
Upp
Första tävlingen för TJEJER i Sverige
arrangerades av klubben
Stockholms Karate Cup 1977!
 
Luisa, Marie & Katrin Klubbtävling
Luisa Bicho, Marie Edstav och Katrin Öberg

EM 1978
SM Individuellt 1978
Lloyd Payne
Lloyd Payne 2:a LV
Lloyd Payne Håkan & Brian 1978
Håkan Nygren
1:a öppen klass med coach Shihan Fitkin
SM78
Roger Olofsson 1:a
Conny Söderberg 3:a
 

Riksmästerskap Lag 1979 1:a plats
RM i Lag 1979
Håkan Nygren, Jonny Grimstål, Ronald Bengtsson,
Shihan Fitkin, Mårten, Siggi Macintosh, Stephen Jones
& Conny Söderberg

Världsmästerskap 1979
VM 1979
VM 1979
Hans Lundgren Håkan Nygren

Landskamp för damer 1979 Sverige mot Storbritanien
1979 1979 1979
 
t.v. Kristin Steiner

Svartbältesgradering 1979, Shodan (1:a dan) och Nidan (2:a dan)
Conny Söderberg Hans & Håkan Hans Lundgren
Conny Söderberg, Shodan
Håkan Nygren, Nidan (40 matcher!)
Hans Lundgren
Roger Olofsson Ronald Bengtsson Siggi
Roger Olofsson Ronald Bengtsson, Shodan Siggi Macintosh,Shodan

WUKO fighters som tagit medaljer på SM & RM
Marie Edstav & Anette Björklund Tomas Wolf & Robert Archer Tjejer 1980
Marie Edstav & Anette Björklund
under 1980-talet
Thomas Wolf & Robert Archer
under 1990-talet
Tjejlag 1980

SM i Lag 1980 Vinnare
Seger 1980 Lagfoto
Segerns Ögonblick
Håkan Nygren, Stephen Jones, Ronald Bengtsson, Conny Söderberg, Roger Olofsson, Siggi Macintosh & Brian Fitkin

British Open 1980 Riksmästerskap Indivduellt 1980
British Open 1980
Hans Lundgren 1:a TV, Hans Bieth 1:a LV
Landskamp Damer Sve-Eng - Svenska damerna vann
fr.v. Marie Edtav 3:a,
Bitte Sivertsen 1:a,
Katrin Öberg 2:a

Riksmästerskap Individuellt 1981
RM RM
Hans Lundgren 1:a TV
Lloyd Payne vs Stephen Jones
Stephen Jones 1:a LV
Upp
EM för Klubblag (alla stilar) 1981, 2:a plats
EM för Klubblag EM för Klubblag Conny Söderberg
Håkan Nygren, Stephen Jones, Conny Söderberg, Ronald Bengtsson, Flavio Donatello & Coach Shihan Fitkin
t.h. Conny Söderberg

EM 1982
Riksmästerskap Individuellt 1982
EM 1982 RM 1981 Marie Edstav
Marie Edstav 1:a

Ronald Bengtsson 3:a LV
Håkan Nygren 2:a TV
   

Riksmästerskap Individuellt 1983
Kurt Pettersson
Kurt Pettersson 1:a TV

Lag-SM 1987
Lag-SM 1987
Tore Andersson, Thomas Wolf, Jerome Hallard, Göran Mohlin, Kaplan Keski, Herrera, Roger Olofsson, Herrera

Upp

Riksmästerskap Lag 1992 1:a plats
Welsh Open 1992
Riksmästerskap Individuellt 1992
Göran Mohlin
Niklas Wahlgren
Göran Mohlin RM 1993
Göran Mohlin
Nicklas Wahlgren
Göran Mohlin 1:a MV
Första RM i Klassisk kyokushin,
t.v. Oscar Otteborn 3:a t.h. Göran Mohlin 1:a

EM 1993
EM 1993
Göran Mohlin 3:a


Riksmästerskap 1997
VM 1997
RM i Lag 2000 Susanne & Shihan
Göran Mohlin, Saku Heikkilä,
Oscar Otteborn
Shihan & Susanne Annesdotter (5:a)

Grupp i dojon 1999
Grupp i dojon 1999

Riksmästerskap Individuellt 2000
RM 2000
Shihan Lloyd, Xerxes Malekani, Shihan Fitkin, Oscar Otteborn & Sensei Alan.
Xerxes 3:a MV, Oscar 1:a MV

Upp

Riksmäst. Individuellt 2001 Riksmästerskap Lag 2001
RM 2001 Herrlag 2001 RM i Lag 2001
fr.v. Åsa Arctaedius 3:a, Anna Sohlberg 2:a, Carin Hult 1:a, Lukas Boubekeur 1:a LV
Herrlag: Lukas Boubekeur, Xerxes Malekani & Oscar Otteborn 1:a plats
Damlag: Jenny Stålberg, Carin Hult
& Åsa Arctaedius 3:e plats

Riksmästerskap för Juniorer 2002
Riksmästerskap Lag 2002
RM 2002
Johan, Shihan, Robin
Junior RM 2002
Johan Dahlin 1:a LV
Robin Steenie 1:a TV
RM 2002
Carin Hult, Viktor Wahlström, Robin Steenie, Anna Sohlberg, Shihan, Johan Dahlin, Lukas Boubekeur & Maria Fitkin
Damlaget (Carin, Anna & Maria) 1:a

Riksmästerskap Lag 2004
RM 2004 Dam & Herrlag 2004 RM 2004
Lukas Boubekeur Maria, Ella, Lukas, Xerxes, Linda, Victor & Fredrik
Damlaget 2:a
Victor, Lukas, Xerxes & Fredrik
Herrlaget 1:a

Welsh Open 2004
Welsh Open
Lukas Boubekeur 3:a MV
Maria Fitkin 1:a Öppen klass
Maria Fitkin
Maria med buckla
The team
Eleonor, Maria, Xerxes & Lukas


Upp

Europa Mästerskap 2005
Lotta Lukas Eleonor
Lotta Kronåker 1:a Kata Damer Lukas Boubekeur Eleonor Sallfeldt
Maria George  
Maria Fitkin George Sallfeldt  

Riksmästerskap Lag 2005
Lukas
Robin Johan
Lukas Boubekeur, Robin Steenie, Johan Dahlin, Viktor Wahlström (ej på bild) Herrlaget 1:a
Maria Wanessa Diana
Maria Fitkin, Wanessa Lassarp, Diana Velevska Damlaget 2:a

Norwegian Open 2005 French Open 2006
Norwegian Open Norge French Open
Maria Fitkin 1:a Fullkontakt + Best Fighter pris
Wanessa Lassarp 1:a Semikontakt
Wanessa, Lukas, Viktor, Shihan, Maria, Johan

Upp

Shokai Cup 25/3 2006
Stefan Alexis Anna-Karin
Stefan Tangen 1:a LV Alexis Croazie 1:a MV Anna-Karin Gray 2:a LV
Stefan Robin dimitry
Stefan Wennerström 2:a TV Robin Steenie(skadad) Dimitry Chashchyn

Sommarläger 16-18/6-06
Gradering 1 Gradering 2
Gradering 1 (kihon, ido, kata) Gradering 2, 30-mannafight för 1 dan,
15 matcher för 3 dan

Shinjin Cup 30/9 2006  
Stefan Jenny & Anna-Karin Karin
Stefan Tangen 1:a LV Jenny Stålberg & Anna-Karin Gray
Jenny 3:a LV
Jenny Sanderson & Karin Airaksinen
Karin 1:a TV
Gruppen Victoria & Karin
Fr.v. Karin, Victoria, Anna-Karin, Lukas, Lloyd, Jenny, Maria och Stefan Victoria Boethius & Karin Airaksinen
Victoria 3:a TV


Swedish Open 11/11 2006
   
Swedish Open 2006 Lukas Lukas
Inmarsch för fighters och domare
Lukas slutade 4:a, efter 3 intensiva matcher

Upp
Shishi Cup 28/4 2007  
Daniel Infante Gomez Victoria Morge
Daniel Infante Gomez sparkar Victoria Morge kämpar
Dimitry Karin
Dimitry Chashchyn attackerar Karin Airaksinen sätter poäng

Riksmästerskap Individuellt 12/5 2007
Daniella & Maria
Maria Fitkin sparkar
Upp

Shokai Cup 29/3 2008    
Kristoffer & Anders Robert Samira
Kristoffer & Anders kämpar i finalen,
Anders vinner på Ippon.
Robert Börjesson (t.h.) Samira Bourraman sparkar.
Hon blir 2:a i damklassen

Shokai Cup 21/3 2009    
Victoria & Karin Kristoffer & Torbjörn Stefan & Aldo
Victoria Boethius, Stockholm -
Karin Airaksinen, Stockholm
Torbjörn Wiktorsson - Mjölby
Kristoffer Fagerstedt, Stockholm
Stefan Sinaga, Uppsala -
Aldo Castro, Stockholm
Mellanvikt finalpool Lättvikt finalpool Tungviktsfinal
Stefan Tangen, Stockholm -
Oscar Bertilsson, Linköpings Budoklubb
Fredrik Ivestrig, Banzai -
Aldo Castro,Stockholm
Kristoffer Fagerstedt, Stockholm -
Joakim Eriksson, Banzai
Karin Victoria Jenny
Karin Airaksinen, Stockholm
1:a Tungvikt
Victoria Boethius, Stockholm
2:a Tungvikt
Jenny Ohlzon, Stockholm
3:a Tungvikt
Aldo Stefan Kristoffer
Aldo Castro, Stockholm
1:a Lättvikt
Stefan Tangen, Stockholm
1:a Mellanvikt
Kristoffer Fagerstedt, Stockholm
2:a Tungvikt
Gruppfoto Gruppbild  

Upp


Individuella RM 2/5-2009    
Ahmad Ahmad Ahmad
Ahmad Farzad mot Fredrik Ohlson Fredrik blir diskvalificerad efter en för hård spark i huvudet
Ahmad & Anders Ahmad & Anders Ahmad & Anders
Ahmad Farzad mot Anders Nordh    
Ahmad Ahmad Aldo
Ahmad mot Fredrik Johansson waza ari (halv poäng) Aldo Castro mot Christopher Blomqvist
Aldo Anders Anders
  Anders Nordh mot Aristides Hernandez  
Karin Karin Karin
Karin Airaksinen mot Maria Andersson Karin mot Jenny Sandersson  
Karin Karin Karin
Kristoffer Fagerstedt sparkar    
Pallen Anders Pallen
Ahmad Farzad 1:a TV Anders Nordh 3:a TV Karin Airaksinen 1:a TV
  Gruppbild  
  Gruppbild  

Upp

November 2010: Stockholms Kyokushin firar 40 år! Gamla och nya medlemmar samlades för träning i dojon, middag på restaurang och sen mingel och filmvisning i dojon.
Alan Grupp
Alan Aldo
Göran
Grupp
Grupp

Upp


Världsmästerskapen i Tokyo 2011
Många möten blir det för Shihan Fitkin som
medlem av den internationella organisationens
teknik & graderingskommitéer
Fler svenskar anländer: Magnus Hansen och Attila Mezaros med Brian Fitkin
Några av de japaner som hjäpte till med uppvisningen Nöjda och lättade efter uppvisningen
Frukost på lägret - svenskbordet Sensei Camilla ska fightas
Shihanerna tittar på...  
  Grattis Shihan Camilla Bolin 5:e dan!
 
Diskussioner i graderingspanelen (med tolkar)  

Upp


Priset för flest träningar under 2013
Johnny, Shihan och Jessica
Johnny, Shihan och Jessica

Stockholms Kyokushin Karate |
Vad är Kyokushin Karate? |
Tränare/Profiler |
Aktuellt |
Box n' Kick |
Barnträning |
Galleri |
Klubbshoppen |
Kontakt |
Hem